Гранд – Руський Вітязь

Автор | 2016-12-06

Руський Витязь, або Гранд (англ. Russky Vityaz, рос. Русский Витязь) — перший у світі багатомоторний літак з рядною компоновкою двигунів, побудований під керівництвом Сікорського. Став прототипом бомбардувальників і транспортних літаків.

sikorsky-legrand-800px sikorsky_russky_vityaz_le_grand

До середини березня 1913 року на двомоторному варіанті було виконано декілька пробіжок і навіть короткий підліт.

Чотири двигуни «Аргус» по 100 к.с. розташовувалися в тандемних установках на нижньому крилі поблизу фюзеляжу. Два керма напряму мали рогову компенсацію. Крім того, вертикальне оперення було зроблене з опукло-увігнутим профілем опуклою стороною до фюзеляжу.

Коробка крил «Гранда» — чотирьохстійкова з розтяжками з рояльного дроту, крила — двухлонжеронні тонкого профілю. Лонжерони коробчаті. Зібрані вони були на столярному клеї і латунних шурупах. Нервюри також мали фанерну стінку і соснову полицю. Крила обтягувалися полотном і покривалися аеролаком (емалітом).

Фюзеляж був чотиригранною конструкцією, зробленою з арборіта. Лонжерони фюзеляжу ясеневі. Ширина фюзеляжу в передній частині становила 1,4 м з поступовим зменшенням до 0,6 м в хвості. Висота в носовій і середній частині 0,9 м до хвоста сходила майже до нуля. Фюзеляж був дуже тонким, прогинався і вібрував. Для підвищення жорсткості його довелося підсилити шпренгелями з розтяжками зверху і знизу з 3,5-міліметрового рояльного дроту. Носова частина фюзеляжу утворювала відкритий балкон, за яким йшла закрита засклена кабіна, що виступала над фюзеляжем, завдовжки 5,75 м і заввишки 1,85 м. У кабіні — два сидіння льотчиків, за ними скляна перегородка з дверима в пасажирський салон, позаду якого знаходився умивальник і туалет. У салоні було декілька плетених крісел і столик. Огляд з кабіни прекрасний. Вперше у світі літак мав таку велику закриту пілотську кабіну і пасажирський салон.

Після ряду успішних польотів задні мотори в червні були зняті і поставлені в ряд на нижньому крилі. На ті часи це було дуже сміливе рішення, оскільки побоювалися виникнення завертаючих моментів у разі зупинки моторів з одного боку. Після цієї переробки апарат отримав найменування «Російський Витязь» і вперше зробив політ 23 липня 1913 р.

Залишити відповідь