КВ-2

Автор | 2016-12-09

width=300КВ-2 — радянський важкий штурмовий танк початку німецько-радянської війни. Абревіатура КВ означає «Климент Ворошилов» — офіційна назва серійних радянських важких танків випуску 1940–1943 рр. Серійно випускався на ЛКЗ до жовтня 1941 року включно. Усього на ЛКЗ побудовано 334 танки КВ-2, які активно застосовувалися в бойових діях 1941 року і тоді ж були практично всі втрачені.

Броньований корпус танка зварювався з катаних броньових плит товщиною 75, 40, 30 і 20 мм. Броньований захист рівноміцний (бронеплити з товщиною, відмінної від 75 мм, використовувалися тільки для горизонтального бронювання машини), протиснарядний. Броньовані плити лобової частини машини встановлювалися під раціональними кутами нахилу.

Башти серійних КВ-2 випускалася в двох варіантах: первісна установка МТ-1 і пізніша «знижена» башта меншої маси. Зовні ці два типи башт легко розрізнити за їхньою лобовою частиною: башта МТ-1 має похилі виличні бронеплити, а «знижений» варіант — вертикальні. Обидва варіанти башт зварювалися з катаних бронеплит, їхня товщина броні дорівнювала 75 мм. «Знижена» модифікація башти поряд зі своїми кормовими дверцятами мала кульову установку кулемета ДТ. Башта встановлювалася на погон діаметром 1535 мм на броньований дах бойового відділення та фіксувалася захватами щоб уникнути звалювання при сильному крені або перекиданні танка. Кутомірне коло башти розмічалося в тисячних для стрільби з закритих позицій.

width=300Посадка і вихід екіпажу проводилися через кормові дверцята башти і два круглих люка: один у башті на місці командира і один в корпусі на місці стрільця-радиста. Корпус також мав люк в днищі для аварійного покидання екіпажем танка і ряд люків, лючків і технологічних отворів для навантаження боєкомплекту, доступу до горловини паливних баків, інших вузлів і агрегатів машини.

КВ-2 оснащувався чотиритактним V-подібним 12-циліндровим дизельним двигуном В-2К потужністю 500 к. с. (382 кВт) при 1800 об/хв, згодом потужність двигуна довели до 600 к.  с. (441 кВт).

Підвіска машини — індивідуальна торсіонна з внутрішньою амортизацією для кожного з 6 двосхилих опорних котків малого діаметра по кожному борту. Навпроти кожного опорного котка до бронекорпусу приварювалися обмежувачі ходу балансирів підвіски. Провідні колеса зі знімними зубчастими вінцями цівкового зачеплення розташовувалися ззаду, а лінивці — спереду. Верхня гілка гусениці підтримувалася трьома малими обгумованими підтримуючими котками по кожному борту. Механізм натягу гусениці — гвинтовий; кожна гусениця складалася з 86 — 90 одногребеневих траків шириною 700 мм і кроком 160 мм.

Для ведення вогню КВ-2 оснащувався двома гарматними прицілами — телескопічним ТОД-9 для стрільби прямою наводкою та перископічним ПТ-9 для стрільби із закритих позицій. Головка перископічного прицілу захищалася спеціальним броньовим ковпаком. Для забезпечення можливості вогню в темний час доби шкали прицілів мали прилади підсвічування. Курсовий та кормовий кулемети ДТ могли комплектуватися прицілом ПУ від снайперської гвинтівки з триразовим збільшенням.

На танку КВ-2 встановлювалася 152-мм танкова гаубиця зр. 1938/40 рр. (М-10Т) танковий варіант польової гаубиці зразка 1938 року (М-10). Гаубиця М-10Т монтувалася на цапфах у башті і була повністю урівноважена, однак башта з гарматою М-10Т врівноваженою не була: її центр мас не знаходився на геометричній осі обертання. Як результат, штатний електромотор приводу повороту башти навіть при невеликому крені машини не справлявся зі своїм завданням. Гаубиця М-10Т мала вертикальні кути наведення від −3 до +18 °, при фіксованому положенні башти вона могла наводитися в невеликому секторі горизонтального наведення (т. зв. «ювелірна» наводка). Постріл проводився за допомогою ручного механічного спуску.

На серійному танку КВ-2 встановлювалися три 7,62-мм кулемета ДТ: спарений із гарматою, а також курсовий та кормовий у кульових установках. Боєкомплект до всіх ДТ становив 3087 патронів. Ці кулемети монтувалися таким чином, що за необхідності їх можна було зняти з монтувань та використовувати поза танком. Також для самооборони екіпаж мав кілька ручних гранат Ф-1 і іноді забезпечувався пістолетом для стрільби сигнальними ракетами. У початковому періоді війни КВ-2 легко знищував будь-який танк вермахту, і майже завжди безкарно, оскільки його броню не пробивали снаряди танків вермахту та польової артилерії.

 

1 коментар до “КВ-2

  1. Сповіщення: КВ-1 – micramodels

Залишити відповідь