Jagdpanther

Автор | 2023-02-02

«Ягдпантера» (нім. Jagdpanther) — важка по масі німецька самохідна артилерійська установка (САУ) класу винищувачів танків часів Другої світової війни.

«Ягдпантера» сконструйована на базі танка «Пантера» PzKpfw V Ausf. G.

За відомчим рубрикатором міністерства озброєнь Німеччини самоходка позначалася як Sd.Kfz. 173 Panzerjäger V Jagdpanther. З жовтня по 29 листопада 1943 називалася Panzerjäger 8,8 cm auf Panther I.

Розміри: довжина корпуса – 6870 мм, ширина – 3270 мм, висота – 2715 мм, кліренс – 560 мм.

Серійне виробництво

З жовтня 1943 заводами MIAG, MNH, MBA вироблено 413 «Ягдпантер» (з січня 1944 по 1945 рік — 392).

Випуск здійснювався трьома фірмами:

MIAG (Брауншвейг) — V101, V102, № 300001 — 300268
MNH (Ганновер) — № 303001 — 303112
MBA (Потсдам) — серійні номери невідомі.

Модифікації

V 101

Перший прототип був готовий до випробувань у жовтні 1943 року.

Прототип JagdPanther

V 102

Другий прототип закінчили 17 листопада 1943 року, а 16 грудня його продемонструвли Гітлеру на полігоні в Арисі.

Рання G1

У січні 1944 року перші серійні Jagdpanther зійшли з конвеєрів заводу Mühlenbau und Industrie AG (MIAG) у Брауншвейгу. Ці ранні машини мали два перископи водія в глацисах, прикритих дощовим щитком у формі перевернутої літери V, і меншу, закриту внутрішніми болтами Geschütznische або гарматну нішу (A).

0001or0002

Один з двох прототипів. Для нього характерний подвійний перископ механіка-водія

перший прототип

другий прототип, січень 1944 року

На даху надбудови захисні кожухи перископів мали висоту 110 мм (B), в той час як поворотний перископ навантажувача мав основу товщиною 20 мм, а поворотна пластина командирського перископу була встановлена вище, ніж лита броньова основа (C).

П’ять пістолетних отворів, встановлених на прототипах, не були використані на серійних машинах, а були замінені на зброю ближньої оборони Nahverteidigungswaffe, яка встановлювалась на даху (D).
Як і у випадку з “Пантерою”, затримки у виробництві призвели до того, що вона була встановлена лише в червні 1944 року, а на машинах, зібраних до цього часу, отвір для зброї Nahverteidigungswaffe був закритий круглою пластиною з чотирма болтами, що закривали її. З перших серійних машин Jagdpanther оснащувалися гусеницями Kgs 64/660/150 з шістьма шевронами, відлитими на лицьовій стороні гусениці, що покращувало зчеплення з дорогою (E). Перед виходом з заводу всі машини покриваються антимагнітною протимінною пастою Zimmerit (F).

Оскільки задня палуба була побудована на базі Panther ausf A, вона зберегла антенну базу, хоча вона була перенесена на правий бік. праворуч, а також металевий ковпак над повітрозабірним отвором.

Задні багажники були такими ж, як і на Panther ausf A. Вони були встановлені на вигнутій опорній плиті і підвішувалися на шкіряних ременях до задньої плити корпусу. Багато інших елементів були зняті спеціально для програми “Пантера”, включаючи дорожні колеса з двадцятьма чотирма підсилюючими болтами, ведучу зірочку і посилений задній натяжний ролик, а також “Шайнверфер”, або фару. 15-тонний домкрат зберігався в горизонтальному положенні і утримувався за допомогою підвісок, прикручених до вихлопних патрубків. Крім того, перші п’ятдесят серійних машин, що зійшли з конвеєра, мали дах товщиною 16 мм, який пізніше був замінений на дах товщиною 25 мм. Багажник для інструментів на лівій стороні корпусу був обладнаний трубою для буксирувального тросу і містив буксирувальну скобу, кусачки і лопату. Правий бортовий стелаж був аналогічно сконструйований і містив струбцину, вогнегасник, сокиру і кривошип стартера. Позаду стелажа до корпусу був приварений кронштейн для дерев’яного домкрата, а поруч – тримач для запасного троса гусениці. З того ж боку, ззаду, на іншій стійці розміщувався інструмент для натягування гусениць, молоток і лом.

Ззаду з обох боків були приварені стійки для перевезення запасних гусеничних ланок. Перші машини, видані польовим підрозділам, були оснащені корпусами Шюрцена.

Від початку виробництва і до кінця війни всі броньовані корпуси, або Panzer wanne, будувалися фірмою Brandenburger Eisenwerke, а остаточна збірка здійснювалася фірмою MIAG. З листопада 1944 року, як тимчасовий захід, фірми Maschinenfabrik Niedersachsen Hannover (MNH) та Maschinenfabrik Bahn Bedarf (MBA) отримали контракти на збірку Jagdpanther.

Лютий 1944 року. Цілком ймовірно, що перші “Бефельс-Ягдпантери” (Befehl-Jagdpanther) були побудовані протягом цього місяця.

Варіанти оглядового пристрою механіка-водія, лютий-жовтень 1944 р.

Березень 1944 року. В офіційній документації машина отримала назву Jagdpanther (8,8cm Pak43/3 L/71 auf Fgst. Panther I). До даху перед місцем навантажувача були приварені три металеві стрижні або шипи для кріплення штатива далекоміра EM 0.9 R, яким був оснащений кожен транспортний засіб.

Квітень 1944 року. Секційний ствол почав замінювати цільну версію (G). Обидва варіанти отримали назву 8,8-см Pak 43/3. Отвори для основи антени і повітрозабірника більше не вирізалися в задній палубі.

Травень 1944 року. До оглядового отвору на задньому листі корпусу під кришками вихлопних труб було приварено буксирну зчіпку (H). Таким чином, домкрат тепер встановлювався вертикально між глушниками вихлопних труб (I). Зварні прямокутні броньовані кожухи вихлопних труб почали замінювати литі моделі. Наприкінці виробництва Jagdpanther з’явилася простіша квадратна версія.

Червень 1944 року. Другий перископ водія на Glacis був знятий з виробництва. Багато корпусів були побудовані з необхідним отвором, і вони були закриті металевою пластиною і приварені (J). Ці пластини важко, якщо взагалі можливо, виявити на машинах з покриттям Zimmerit. З’явилися самоочищувальні натяжні колеса, хоча старі моделі все ще встановлювалися на них у лютому 1945 року, коли їхні запаси були вичерпані (K). Полегшене дульне гальмо, спочатку розроблене для Pak 43/41, було запроваджено для 8,8-см гармати, однак старіші версії все ще встановлювалися ще в жовтні (L). До даху були приварені три гнізда (Pilze) для розміщення 2-тонної стріли Behelfkran. Гнізда були встановлені в центрі даху спереду і по одному в кожному кутку ззаду. Цікаво, що MIAG використовувала Pilze власної розробки, які були помітно коротшими, а MNH не змогла підібрати жодного. Розпочався монтаж Nahverteidigungswaffe.

Липень 1944 року. Дві додаткові охолоджувальні труби були додані до вихлопної труби з лівого боку, щоб запобігти перегріванню лівої частини циліндрів (M). До цього часу гусениці виробництва компанії August Engels Eissengiesseherei, якими оснащували більшість Jagdpanther, були відлиті з шипом на лівому кінці кожної ланки. Задні контейнери для зберігання Panther ausf G замінили версії Panther ausf A. До задньої частини корпусу були приварені два U-подібних кронштейна для кріплення буксирних тросів.

Серпень 1944 року. Казенник гармати Topfblende був відлитий з головкою, яка була просвердлена для створення підйомного вушка.

Вересень 1944 року. Застосування “Циммериту” було припинено на початку місяця.

Жовтень 1944 року. У виробництво було впроваджено повністю перероблений, товстіший Geschütznische. Кулеметна установка Panther ausf A Kugelblende була замінена на версію зі ступінчастим отвором. Наприкінці виробництва Jagdpanther почали встановлювати модель з більш пласким профілем. Задній бункер нового зразка з п’ятьма ребрами жорсткості на зовнішній стороні був впроваджений у виробництво. Судячи з фотографій, на Jagdpanther (N) було встановлено дуже мало таких контейнерів. На вихлопні труби були встановлені металеві кожухи, щоб приховати дуже помітне світіння вночі (O). Їх не слід плутати з глушниками Flammvernichter, згаданими нижче. У цей час, ймовірно, були встановлені останні з цільних стволів.

Листопад 1944 року. Ширина металевого дощовика була збільшена з 206 мм до 226 мм. З’явився новий тип буксирної скоби.

JagdPanther раннього типу, листопад 1944 р. Перископ механіка-водія – одинарний, ствол гармати – моноблочний

на деяких машинах листопада 1944 р.

Варіанти оглядового пристрою механіка-водія, після листопада 1944 р.

Грудень 1944 року. За попередні два місяці загалом десять Jagdpanther, побудованих на MNH, мали повітрозабірний отвір, розташований в передній частині даху, безпосередньо над головною гарматою. На всіх інших серійних машинах цей повітрозабірник і його броньований кожух знаходився за люком водія. Військам в польових умовах було наказано спорудити захисні кожухи для жалюзі і повітрозабірників задньої палуби зі шматків “Шюрцена”. Ймовірно, в цей час почалося виробництво нового корпусу з моторно-трансмісійним відділенням Panther ausf G.
Виробництво перших корпусів могло бути завершене у грудні, але малоймовірно, що всі машини були зібрані до січня 1945 року.

Перша модифікація (рання G1) — це ранні машини (січень-вересень 1944р.), мали

 • монолітний ствол гармати Pak 43/2, з раннім дульним гальмом;
 • маску, що кріпилася до лобової броні болтами зсередини, заварене вікно лівого перископа механіка-водія (два перископи були лише на дослідних машинах), задні широкі гратки повітревходу й цимеритне покриття у вигляді характерних MIAG-івських «квадратиків». Також машини даної модифікації характеризувалися відсутністю шнорхеля (надмоторна плита була або зовсім без отвору під шнорхель, або отвір був закритий заглушкою),
 • циліндричний контейнер для чищення гармати штоками;
 • ранні вихлопні труби;
 • задня палуба побудована на базі Panther ausf A та шайнверфер
 • кріплнням кормових скринь на гаках і
 • рамкою для кріплення шанцевого інструменту на лівому борту із задертим правим кутом (оскільки в надгусеничних полицях MIAG не було отвору під лопату).

  Зверніть увагу що стелаж для інструментів встановлений під кутом, що є характерна риса машин, зібраних MIAG.

пізня G1

 • Січень 1945 року. Ймовірно, в цей час збирають перші Jagdpanther з новим корпусом.
 • Лютий 1945 року. Третій ящик, що встановлювався в задній частині бойового відділення, був знятий з виробництва, ймовірно, через брак комплектуючих. Ці ящики були майже ідентичні модифікованим зразкам, що використовувались у 654-й танковій дивізії з квітня 1944 р. (Q). Невідомо, коли вони були вперше включені в загальне виробництво, і, можливо, їх встановлювали лише на Jagdpanther виробництва MNH, що означає, що менше вісімдесяти машин могли мати додаткові ящики.
 • Березень-квітень 1945 року. На Jagdpanther, зібраних на MNH, поворотний ролик був замінений на башмак (R). Майже наприкінці виробництва механічно оброблену кришку ведучої зірочки замінили на литу броньовану версію (S).
 • Друга модифікація (пізня G1) — відрізнялася
  • гарматою Pak 43/3 зі складеним стволом,
  • новою маскою гармати,
  • відмовою від цимеритногопокриття,
  • тепловими екранами навколо вихлопних труб,
  • новими лінивцями,
  • ступінчатою амбразурою шарової установки,
  • один перископ в механіка-водія.

G2

Машина виробництва березня-квітня 1945 року з піднятою баштою для обігрівача відділення екіпажу (1) і глушниками Flammvernichter (2). Зверніть увагу на великий штифт, приварений до передньої частини корпусу (3), самоочисний задній натяжний ролик (4) і совок позаду Kampfraumheizung (5).

 • Наприкінці 1944 року, ймовірно, в грудні, бранденбурзька компанія Eisenwerke почала будувати Panzerwanne з компонуванням моторного відсіку майже ідентичним Panther ausf G, щоб пристосуватись до внутрішніх змін в системі охолодження двигуна (1). Внутрішній обігрівач або Kampfraumheizung встановлювався на Panther з жовтня 1944 року.
 • Задня палуба стала приблизно на 20 мм довшою, і це вимагало зміни форми надбудови, яка насправді була настільки незначною, що її важко ідентифікувати на сучасних фотографіях. Найбільш очевидною відмінністю стало додавання піднятої башти для обігрівача купе екіпажу (1), а також усунення двох жалюзі по обидва боки моторної палуби в задній частині. Останні були замінені меншими повітрозабірниками, а їхня функція регулювання температури води в радіаторі була досягнута за рахунок регулювання розсувних кришок з листового металу, які тепер були встановлені над обома правобічними повітрозабірниками.
  Ці зміни в системі охолодження двигуна означали, що здвоєні труби на лівій вихлопній трубі більше не були потрібні, натомість з’явилися нові глушники Flammvernichter, які вирішили проблему свічення вихлопних газів, а також запобігали зворотним спалахам (2). Цікаво, що деякі транспортні засоби були оснащені як охолоджувальними трубами, так і пізнішими глушниками Flammvernichter.
  Нові глушники вихлопних газів були включені у виробництво Panther ausf G з жовтня 1944 року.
 • Більшість стелажів для інструментів були перенесені з боків назад, хоча блок домкрата і його кронштейн залишилися на правому борту, а контейнер для стержнів для чищення гармат також зберігся. Замість стелажів для інструментів до передньої частини корпусу був приварений великий металевий штир для утримання буксирного троса, який ззаду кріпився металевою трубою, прикріпленою до стійки для запасних гусениць.
 • На даху надбудови поворотний перископ водія замінив литий броньовий захист за вигнутою броньованою кришкою оглядового отвору.
 • Цілком ймовірно, що перші 300 серійних Jagdpanther були укомплектовані початковою задньою палубою Panther ausf A до того, як відбулися зміни в Panzerwanne, а оскільки значна кількість корпусів вже була поставлена, і три фірми на той час були задіяні у виробництві Jagdpanther, майже напевно, що збірка обох типів продовжувалася, можливо, пліч-о-пліч, до кінця війни (3). Зміни торкнулися внутрішнього фарбування, а також камуфляжного забарвлення, яке застосовувалося до всіх панцерників.
 • Слід зазначити, що саме існування Jagdpanther G2, або, принаймні, її позначення, ґрунтується на свідченнях листа від 27 лютого 1945 року від MNH до армійського інспектора з приймання, в якому згадується Jagdpanther G1, під якою мається на увазі машина з задньою моторною палубою Panther ausf A.
 • Третя модифікація (G2) — в черговий раз
  • змінилась маска гармати,
  • встановили надмоторну бронеплиту від танка Sd. Kfz. 171 PzKpfw V Panther Ausf. G,
  • шанцевий інструмент і тубус банника були перенесені на корму.
  • та інші дрібні відмінності.

schwere Panzerjäger-Abteilung 519 (Panther) – дивізіон важких танкових винищувачів 519

До липня 1944 року всі яґдпанцири були втрачені, тож у серпні 1944 року абвер було реорганізовано: одна рота з 14 яґдпантерів і дві роти з 14 штурмґешутцен, а також три яґдпантери в штаті. 10 жовтня 1944 року дивізію передали під командування I танкового корпусу СС, а 7 листопада 1944 року вона була приписана до 116-ї танкової дивізії в районі Хюртгенвальду. На початку грудня 1944 року дивізія була включена до складу 246-ї фолькс-гренадерської дивізії і 12 грудня 1944 року складалася з 19 штурмових батальйонів і 9 яґдпанцерних. 15 березня 1945 року дивізія була підпорядкована 1-й армії. 10 квітня 1945 року всі яґдпантери дивізії були знищені.

15 вересня 1944 року schwere Panzerjäger-Abteilung 519 була перейменована на schwere Panzerjäger-Abteilung 519 (Panther) і батальйон був був сформований у складі:

 • шваб-роти з трьох Jagdpanther,
 • 1 Kompanie (роти) з чотирнадцятьма “Яґдпантерами”,
 • другої і третьої рот з чотирнадцятьма штурмовими гарматами Sturmgeschütz III кожна.

За свої дії в боях навколо сіл Шмідт (Schmidt) і Коммершайдт (Kommerscheidt) гауптман Ервін Крессманн (Erwin Kressmann) був нагороджений орденом Ріттеркройца (Ritterkreuz).

schwere Panzerjäger-Abteilung 559 – дивізіон важких танкових винищувачів 559

За наказом Гітлера була випробувана нова організація з частинами важких Panzerjäger. Батальйони мали складатися з однієї роти «Ягдпантер» і двох рот штурмових гармат «Штурмгешуц III». Schwere Panzerjäger-Abteilung 559 була першим підрозділом, організованим відповідно до нового наказу, за нею слідувала schwere Panzerjäger-Abteilung 525, яке на той час було оснащене самохідними гарматами Hornisse та служила на Італійському фронті.

 • sch. Pz.Jg.Abt. 559 Штаб Nr. 01  – вересень 1944, Бельгія

  • Academy | № 13539 | 1:35
 • 1./s.Pz.Jg.Abt. 559 Nr. 113 – June 1944

  • Takom | No. 2106 | 1:35
  • Takom | No. 2125X | 1:35
  • Cpl Overby’s MOTOR POOL | No. MP027 | 1:72
 • 1./s.Pz.Jg.Abt. 559 1 рота Nr. 121 – листопад 1944, Голандія
 • 1./s.Pz.Jg.Abt. 559 Nr. 123 – June 1944
  • Takom | No. 2106 | 1:35
  • Takom | No. 2125X | 1:35
 • Pz.Jg.Abt. 559 2 рота Nr. 201 – вересень 1944, Pays-Bas (Holland) – Operation Market Garden – Arnhem
  • Revell | No. 03202 | 1:72

schwere Panzerjäger-Abteilung 560 (Panther) – дивізіон важких танкових винищувачів 560

121 – 16 грудня 1944 — 25 січня 1945— «Битва за Виступ» (США, Battle of the Bulge), «Битва в Арденнах» (Велика Британія, Battle of Ardennes). У російських джерелах іноді трапляється некоректний переклад американської назви: «Битва при Бульже».

 • Tamiya | No. 56024 | 1:16
 • Tamiya | No. 36210 | 1:16

schwere Panzerjäger-Abteilung 654 – дивізіон важких танкових винищувачів 654

Перші 8 машин отримала 2-а рота 654-го важкого протитанкового дивізіону. Їхній перший бій стався 30 червня 1944 року у Францхї. Поблизу Ле Льожа в Нормандії ескадрон 6-ї британської танкової бригади наскочив на три Ягдпантери 654-го дивізіона. Бій бул адзвичайно коротким, – за дві хвилини Ягдпантери знищили 11 Черчилей.

Ця машина є однією з перших восьми Jagdpanther, виданих батальйону в квітні 1944 року, і, як і багато інших ранніх серійних моделей, була побудована з використанням частин Panther ausf A, включаючи задню палубу з критим повітрозабірником і основою антени, а також модифіковані багажні відсіки, закріплені ременями.

 • Pz.Jg.Abt. 654 1 рота Nr. 101 – січень 1945, Франція
 • Pz.Jg.Abt. 654 1 рота Nr. 112
  • 1944 Франція

   • Dragon | № 6494 | 1:35
  • квітень1944 Німеччина
   • Takom | No. 2106 | 1:35
   • Takom | No. 2125X | 1:35
  • червень 1944 Німеччина
  • вересень 1944 Німеччина

   • Academy | № 13539 | 1:35
 • Pz.Jg.Abt. 654 1 рота Nr. 123 – березень 1945, Німеччина
 • Pz.Jg.Abt. 654 1 рота Nr. 131 – січень 1945, Франція
  • Revell | No. 03327 | 1:72
  • Revell | No. 03111 | 1:72
 • Pz.Jg.Abt. 654 2 рота Nr. 133 – літо 1944, Франція

  • Dragon | № 6494 | 1:35
 • Pz.Jg.Abt. 654 Nr. 212 – березень 1945, Німеччина
 • Pz.Jg.Abt. 654 Nr. 231 – липень 1944

  • Revell | No. 63111 | 1:72
 • Pz.Jg.Abt. 654 2 рота Nr. 233 – серпень 1944, Німеччина
  • Takom | No. 2106 | 1:35
  • Takom | No. 2125X | 1:35
 • Pz.Jg.Abt. 654 Nr. 234 – липень 1944

  • Revell | No. 63111 | 1:72
 • Pz.Jg.Abt. 654 Nr. 302 – 1944
  • Dragon | No. 7241P | 1:72
  • Dragon | No. 7241 | 1:72
 • Pz.Jg.Abt. 654 Nr. 303 – пізній серпень 1944, Rouen (Fr.)
  • Italeri | No. 7048 | 1:72 (2007)
  • Italeri | No. 7048 | 1:72 (201x)
 • Pz.Jg.Abt. 654 3 рота Nr. 314 – червень 1944, Нормандія, Франція
  • Dragon | No. 7241P | 1:72
  • Dragon | No. 7241 | 1:72
  • Takom | No. 2106 | 1:35
  • Takom | No. 2125X | 1:35
  • Academy | № 13539 | 1:35
  • DML | № 9012 | 1:35
  • Dragon | № 6494 | 1:35
  • Tamiya | № DT107 | 1:25
 • Pz.Jg.Abt. 654 3 рота Nr. 321 – червень 1944, Нормандія, Франція
  • Tamiya | No. 56024 | 1:16
  • Tamiya | No. 36210 | 1:16
  • Armourfast | No. 99002 | 1:72
 • Pz.Jg.Abt. 654 3 рота Nr. 332 – June 1944 Normandy France
  • Takom | No. 2106 | 1:35
  • Takom | No. 2125X | 1:35
  • Academy | № 13539 | 1:35

schwere Panzerjäger-Abteilung 655 – дивізіон важких танкових винищувачів 655

 • G2 – Pz.Jg.Abt. 655 Nr. 214 – 1946, Голандія

116 Panzer Division (Wehrmacht) – 116 танкова дивізія (Вермахт)

Panzer-Lehr-Division – Танкова навчальна дивізія

II.Abteilung,  Panzer-Lehr-Regiment 130

Була створена як штаб полку і підпорядкована Panzer-Lehr-Division.

 • Pz.Lehr.Div., Pz.Lehr-.gt. 130 321 – Operation Veritable – Reichswald

  • Revell | No. 03202 | 1:72
 • II Abt.Panzer-Lehr-Regiment 130 Nr. 823 – квітень 1945, Німеччина

Panzer-Division Clausewitz – Танкова дивізія «Клаузевіц»

 • Штаб танкової дивізії «Гольштейн»
 • Танковий полк «Клаузевіц» (106-а танкова бригада «Фельдхернхалле»)
 • 2-й батальйон 1 -го танкового полку «Фельдхернхалле»
 • Танковий гренадерський полк «Клаузевіц 1» (навчальний моторизований полк «Фельдхернхалле»)
 • Танковий гренадерський полк «Клаузевіц 2» (42-й танковий гренадерський полк)
 • Дивізіон винищувачів танків «Клаузевіц» (дивізіон САУ «Велика Німеччина»)
 • Недовчені підрозділи танкової артилерійської школи

3. Panzer-Grenadier-Division – 3-тя панцергренадерська дивізія

Schwere Panzer Abteilung 507 – 507 важка танкова дивізія

SS-Panzer-Division „Wiking

Panzer-Stützpunkt Mayen

Panzerjäger-Ersatz-Abteilung 20

Сформований з підрозділів Panzer-Training and Replacement Department 20, підрозділу підготовки та заміни, що базувався в районі Гамбурга, батальйон складався зі штабу та чотирьох рот під номерами 1, 5, 6 і 9 та взводу обслуговування. Перша рота, яка в деяких документах згадується як 1. (Sturmgeschütz) Kompanie, а також Sturmgeschütz-Kompanie 20, була оснащена сумішшю танків, винищувачів танків і штурмових гармат, включаючи дві Jagdpanther, які, ймовірно, були транспортними засобами, виділеними армії на заміну Heereszeugamt 15 січня 1945 року. Принаймні одна з цих Jagdpanthers вижила в боях і була сфотографована на автостоянці союзників в Ольденбурзі в травні 1945 року. Разом з Panzer-Ausbildungs-abteilung Grossdeutschland батальйон брав участь у боях вздовж річки Везер і північно-західній Німеччині в квітні 1945 р..

Сфотографований у Ольденбурзі, на північний захід від Бремена, у травні 1945 року, можливо, це єдиний уцілілий Jagdpanther з Panzer-Einsatz-abteilung 20. Повідомляючи, що 4 квітня 1945 року у 1.Kompanie були дві машини, батальйон, безперечно, бачив бій як командир роти оберлейтенант Пейпер був убитий наступного дня. Камуфляж типовий для MNH Jagdpanthers, зібраних з листопада 1944 року, хоча ця машина, здається, має більш ранню палубу двигуна, що свідчить про те, що вона була виготовлена ​​десь до грудня. Немає впевненості, що номер 59 застосовували німці, і, здавалося б, він не має жодного відношення до першої компанії.


 • 102
  • Trumpeter | No. 07272 | 1:72
 • 121
  • Trumpeter | No. 07272 | 1:72
 •  123
  • Tamiya | № DTW113 | 1:25
 • 133
  • Trumpeter | No. 07241 | 1:72
 •  155
  • Bolddivision | № 35031 | 1:35
 • 201
  • ESCI | No. 8009 | 1:72 (1975)
  • Hasegawa | No. MB-126 | 1:72 (1976)
  • Polistil | No. 8009 | 1:72 (1976)
  • Revell/ESCI | No. H2323 | 1:72 (1976)
  • Aurora/ESCI | No. 6216 | 1:72 (1977)
  • ESCI | No. 8009 | 1:72 (1978)
  • ESCI | No. 8009 | 1:72 (1984)
 • 202
  • Revell | No. 03327 | 1:72
  • Revell | No. 03111 | 1:72
 • 220
  • Bandai | No. 6402 | 1:72
 • 234
  • ESCI | No. 8312 | 1:72 (1987)
  • ESCI/ERTL | No. 8312 | 1:72 (1988)
 • 247
  • Tamiya | № DTW107 | 1:25
 • 313
  • Tamiya | № DT113 | 1:25
  • Tamiya | No. 30607 | 1:25
 • 322
  • Academy | No. 1330 | 1:25
 • 323
  • Academy | No. 1330 | 1:25
  • Academy/Minicraft | No. 1339 | 1:25
  • Academy | No. TA042 | 1:25
  • Academy | No. TA043 | 1:25
 • 391
  • Fujimi | № 3T2 | 1:30
 • E-50 з гарматою 105/L62
  • Modelcollect | No. UA72070 | 1:72
 • E-75 з гарматою 128/L55
  • Modelcollect | No. UA72069 | 1:72

Залишити відповідь